Vynuogių auginimo atmintinė,tai kuo turėtume vadovautis augindami vynmedžius.
- Pasirinkti ligoms ir mūsų klimatui atsparias ar vidutiniškai atsparias veisles;
- Parinkti tinkamą sodinimo vietą;
- Gerai paruošti žemę sodinimui ir tinkamai pasodinti;
- Vynmedžius laiku ir gerai išgenėti;
- Laiku ir tinkamai patręšti;
- Laiku nupurkši nuo grybinių ligų;
- Laiku paruošti žiemai
DALIJAMES PATIRTIMI:
Vieta parinkime ,kiek galima daugiau, apsaugota nuo vėjų. Labai tinka pietine namo ar kito statinio puse. Tai gali buti ir tvorerle , atsukta į pietus. Jeigu vynmedžius sodiname eilese, jos turi buti orentuotos pietų-šiaurės kryptimi.
Dirvožemis, kuriame sodinsime vynuoges, turi buti gerai drenuojamas.Sodinimo vietoje įvertinkime, koks dirvozemio tipas.Galimi keli variantai, tačiau paprastai smėlingoje dirvoje vynuogienojus rekomenduojama sodinti tranšėjoje, o prastai įšildomame priemolyje ir molyje ar tokiose vietose, kur netoli gruntiniai vandenys – lysvėse.
Vynuogių sodinimas labai priklauso nuo dirvožemio tipo. Galimi keli variantai, tačiau paprastai smėlingoje dirvoje vynuogienojus rekomenduojama sodinti duobuteje, o prastai įšildomame priemolyje ir molyje ar tokiose vietose, kur netoli gruntiniai vandenys – lysvėse.
Nesodinkime vynmedžiu bet kaip. Iš pradžių būtina susiplanuoti, kaip tuos vynuogienojus išdėstysite jiems skirtame plote. Juos būtina sugrupuoti, nes skiriasi jų susodinimo intervalai. Atstumas tarp sulčių ir vyno spaudimui skirtų rūšių krūmų turi būti apie 80 centimetrų, stalo veislių – ne mažiau pusantro metro, tarp eilių – nuo pustrečio iki trijų metrų.
Visada pasidomekite iki kokio dydžio išauga pasirinktos veislės, nes tai padės teisingai apskaičiuoti jų susodinimo tankį. Jeigu vynuogienojus sugrupuosite pagal jų nokimo laiką bei atsparumą šalnoms, bus lengviau juos prižiūrėti. Tuomet nereikės visų purkšti ar dengti.
Nesodinkite skiepytų sodinukų vertikaliai. Sodinkite praktiškai gulsčiai, įmanomai maksimaliu kampu, kitaip turėsite problemų su nokimu.
Neužmirškite, kad vynuogėms būdingas vertikalus poliškumas. Derlingasias šakas pririškite horizontaliai – tada visi vienmečiai žali ūgliai augs vienodai. Jeigu parišama vertikaliai, intensyviai auga tik ūgliai iš viršutinių akučių, o iš apatinių auga silpnai ar išvis neauga.
Ribokite laistymą. Jaunus vynuogienojus būtina laistyti tik pirmus dvejus metus, be to, visas veisles palaistome rudenį. Nustokite laistyti likus septynioms-dešimčiai dienų iki numatomo žydėjimo, nes per didelė drėgmė pablogins vynuogių spalvą bei pavėlins derliaus subrendimą.
Neperlaistykite, kitaip išprovokuosite ligas. Vynuogėms nepatinka drėgni lapai ir šlapias žemės paviršius. Jeigu įmanoma, virš vynuogienojų padarykite stogelį.
Visa vynuogių priežiūra reikia stengtis atlikti laiku. Negalima vienu metu pašalinti visų naujų ūglių. Gali būti, kad žiemojantys krūmo pumpurai ūgtelės ir jo potencialas smarkiai sumažės. Genėkite rugpjūtį, iškart kai išsitiesina vainikėlis. Genėti vynuogienojus būtina, kitaip uogos taps smulkios, o pats krūmas pernelyg įžels. Tačiau tais metais, kai pasodinote, genėti dar nereikia, tokiu atveju pakanka rudenį pašalinti nesubrendusias žalias ūglių dalis. Rudeninį genėjimą atlikite tik tada, kai natūraliai nukrenta lapai arba nakties temperatūra nukrenta žemiau nulio (lapkričio pradžioje). Pavasarį vynuogienojų negenėkite, nes jų „ašaros“ (ištekėjusi sula) augalą silpnina.
Pirmus dvejus metus visus sodinukus prieš žiemą būtina uždengti. Pirmaisiais metais jie auga pririšti prie laikinų grotelių. Rudenį ūgliai nuimami ir užklojami dviem-trim sluoksniais. Tai gali buti eglišakiai, plėvele, gofruotas kartonas, senas linoliaumas ir t. t. Dangoje butinos ventiliacijos angos. Kita danga bus jau sniegas.Jei pavasari nudengus sugrysta salciai, kad nenusaltu pumpurai, vel nors plonai dengiame…